Yaygın anksiyete

Yaygın anksiyete nedir?

Sürekli, aşırı ve durumla uygun olmayan bir endişe durumu yaygın anksiyete olarak adlandırılır.

Yaygın anksiyete olarak adlandırılmasının sebebi, kaygıların tek cisim odaklı olmamasıdır. Örneğin, fobilerde, kişi sadece korkutuğu cisme odaklanır. Diyelim ki kişi kediden korkuyor; kedinin gitmesiyle, endişesi sona erer. Oysa, yaygın anksiyetede belli bir cisim yoktur. Kişi hemen hemen herşeyden endişelebilir.

Kişi kendini endişelenmekten alıkoyamaz. Mantıksız bile olsa,  neredeyse  her gün kendinin veya yakının başına kötü bir şey geleceğinden kaygılanır. Bu durum sürekli bir hal alır. Aylar, hatta yıllar sürebilir.

Kaygıların yoğunluğu, bedensel yakınmalara da sebep olur. Şu durumlar sıkça görülebilir :

  • Huzursuzluk
  • Yorgunluk
  • Odaklanmada güçlük çekme veya zihnin boşalması
  • Sinirlilik, kolay kızma
  • Kaslarda gerginlik, ağrılar
  • Uyku bozukluğu (uykuya dalmakta ya da uykuyu sürdürmekte güçlük çekme ya da dinlendirmeyen, doyurucu olmayan bir uyku uyuma).

Bunlara ek olarak, kişide titreme, baş ağrısı, terleme, çarpıntı, mide yakınmaları, boğulma hissi gibi bedensel belirtiler de görülebilir. Bu bedensel yakınmalarının yoğunluğu kişiyi çoğu zaman psikiyatri dışı hekimlere başvurmaya yönlendirirler.

Yaygın anksiyete kişinin günlük, sosyal ve mesleki işlevlerini yapmasına engel olur, kişi için çok sıkıntılı bir durum halini alır.

Yaygın anksiyete kimlerde daha çok görülür?

Kadınlarda erkeklere göre iki kat daha fazla görülmekle birlikte, toplumda yaygınlığı %3–8 arasında değişir.

Sorularınız için bize yazabilirsiniz