Stres son zamanların en güncel konularından; evde, işte, trafikte… Peki ya sanal alemde durumlar nasıl?

Bir ofis çalışanı günde ortalama 13 kez maillerini kontrol ediyor. Dünyada ise 180 milyar mail her gün alıcısına ulaşıyor. Sanal iletişimin bu kadar yaygınlaştığı hayatımızda, e-maillerimizi kontrol etmenin beynimiz üzerindeki etkileri nedir?

Kanada’dalı psikologlar, e-mail kontrol etmenin çalışanın stres durumu üzerindeki etkisini ölçen bir araştırma gerçekleştirdiler. Bunun için, 124 katılımcıyı iki hafta boyunca gözlendi.

Deneyin ilk haftasında, katılımcılardan mail kontrollerini günde üç kere ile sınırlandırmaları istendi. İkinci haftasında ise bu sınırlandırma kaldırıldı. Sınırlandırma öncesi ve sonrasında stres seviyeleri psikometrik testlerle ölçüldü. Ortaya çıkan sonuçlar son derece çarpıcı!

Bir haftalık elektronik rejim, stres seviyesini oldukça aşağı çekiyor. Ayrıca, katılımcıların kendilerini işleri konusunda daha verimli ve tatminkar hissetmelerini sağlıyor.

Bu durum pek çok nedene bağlanıyor. E-mailleri sürekli takip etmek; konsantrasyonu güçleştiriyor, yapılmakta olan diğer işleri aksatıyor, böylece geç kalmışlık hissi uyandırıyor. Bu da kişinin tatminsiz ve verimsiz hissetmesine neden oluyor.

Anlaşılan o ki,  sanal hijyenimize de bedensel hijyenimiz kadar özen göstermekte fayda var. Tıpkı yemek düzenimiz gibi, İnternette de e-maillerimizi belli saatlerde kontrol etmek ve aşırıya kaçmamak sağlığımız için önemli.

Kaynakça:

K. Kushlev,  E. Dunn, in Computer in Human Behavior, vol. 43, pp. 220- 228, 2015.