Psikoterapi

Çocuk, ergen ve yetişkinlerle 45 dakikalık, yüz yüze diyaloğa dayalı bireysel psikoterapi seansları yapmaktayım. Seanslarda gizlilik ilkesi esastır. Buna göre,  psikolog, danışanın bilgisi dışında, seans içeriğini üçüncü şahıslarla paylaşmaz.

İlk görüşme… 

İlk görüşmeler danışanın tanıştığı, birbirlerini değerlendirdiği zamanlardır:  Psikolog danışanı kendisine yönlendiren nedenleri değerlendirmektir. Niçin bir görüşme talep ettiğini, bu görüşmeden neler beklediğini, bu durumla ilgili varsa tereddütlerini dinler. Danışan ise, psikoloğun dinleme ve kendisini anlama kapasitesini değerlendirir.

Bu görüşmelerin sonunda (genellikle 2 seans sonunda), psikolog ve danışan arasında uyumlu bir iletişim oluştuysa ve ortak bir çalışma için hemfikirlerse, bu çalışmanın nasıl olacağı tartışılır. Kişiye ve ihtiyaçlarına en uygun terapi, şekli ve ritmi belirlenir.

Destek mi terapi mi istiyorum?

 • Psikoterapi

  Psikoterapi uzman yani yüksek lisans eğitimini tamamlamış bir sağlık profesyoneli tarafından, kişinin psikolojik veya somatik (fiziksel) sıkıntılarına yardımcı olma amacıyla uygulanan konuşma terapisidir.
  Psikolog kişiye tarafsız ve yargıdan uzak bir alan sunarak, kişinin kendini tanımasına, sıkıntılarını yeni bir bakış açısıyla değerlendirmesine yardımcı olur.
  Psikoterapinin yaklaşımlarına göre değişiklik gösteren kuralları vardır. Düzenlilik önemli yapı taşlarından biridir: en az ayda iki kez gelmeyi gerektirir.
  Uyguladığım integratif psikoterapide bütünsel bir yaklaşım kullanılır: psikanalitik, bilişsel (kognitif) ve transkültürel, yaklaşımlar harmanlanır, ve terapinin farklı zamanlarına dahil edilir.

 • Psikolojik Destek

  Kişiye gündelik sıkıntılarına yönelik çözümler üretilmesinde ve rahatlama sağlamasında yardımcı olur. Düzenli seans veya iç görü gerektirmez. Sorun odaklı olduğundan psikoterapide olduğu gibi kişinin kendini derinlemesine tanımasına yardımcı olmaz.

 • EMDR (Göz Hareketleriyle Duyarsızlaştırma ve Yeniden İşleme) Terapisi

  Travma sonrası ortaya çıkan stres bozukluğunun yol açtığı rahatsızlıkları gidermeyi amaçlar. Beynin sağ ve sol tarafları küçük dokunuş veya göz hareketleriyle aktive edilir. Bu sayede travma sırasında ortaya çıkan ve dayanıklılık sinirimizi zorlayan olaylar, seans içerisinde tekrar işlenir. Yani, olayın şiddetiyle bütünlüğünü kaybeden duygu, düşünce, duyum, imge, ses, koku gibi bilgiler tekrar anı ağlarına bağlanarak bütünleşir. Bu da bizde rahatsızlık yaratan olaya farklı bir pencereden bakabilmemizi, olayın şokuyla kaybettiğimiz dengemizi tekrar bulmamıza yardımcı olur.

Yabancı dillerde Psikoterapi ve Psikolojik Danışmanlık
İngilizce, Fransızca ve Türkçe dillerinde Psikoterapi ve Psikolojik Danışmanlık vermekteyim.

Sorularınız için bize yazabilirsiniz

Iletişim