Hepimiz, hayatımızda zorluklarla karşılaşırız.

Çoğu zaman bu zorluklarla kendi başımıza başa çıkabilsek bile, bazen sıkıntılarımız büyür veya sürekli bir hal alarak bize acı verir. Yakınlarımızın desteğinin yetmediği, gücümüzün tükendiğini hissettiğimiz bu zamanlarda profesyonel bir yardım almak hayat kalitemizi yükseltir.

HAYATTAKİ HEDEFLERİ BELİRLEMEK VE ÖZGÜRLEŞMEK

Bazen hayatta kendimizi kaybolmuş hissederiz. Hayattan ne istediğimizi net bir cevap bulamadan sorgular dururuz. Hangi yöne gitmemiz gerektiğini, nasıl davranmamız gerektiğini bilemeyiz. Hayatımızda önem verdiğimiz konular – aşk, iş, arkadaşlık veya aile- çıkmaza girer. Bazen ise sebepsizce içimiz sıkılır.
Terapi, kişinin kendisini tanımasına yardımcı olur : kişinin isteklerini – çevrenin beklentilerinden bağımsız olarak- belirlemesine olanak verir. Aynı zamanda, kişinin sahip olduğu iç gücünü harekete geçirerek, kişinin özgürleşmeye ve bireyselleşmeye giden yolunda,  karşılaştığı zorluklarla başa çıkmasına yardımcı olur.

KÖTÜ BİR DENEYİMİ ATLATMAK

Beklenmedik bir olay sonrasında, hayatımız aniden değişebilir. Kendimizi yalnız, terk edilmiş ve aldatılmış hissedebiliriz. Üstüne üstlük, kendimize ve başkalarına duyduğumuz güven derinden sarsılmış olabilir. İçimizi delip geçen duygulara söz geçirebilmemiz zorlaşabilir ve durum diğer ilişkilerimizi etkileyebilir.
Terapi, yargıdan uzak, objektif bir alan sunarak; kişinin yaşadığı geçici veya derin zorlukları anlamlandırmasına yardımcı olur. Aynı zamanda, kişinin özgüvenini oluşturarak, karşılaştığı zorluklarla başa çıkma becerisi kazandırır.

BAĞIMLILIKLARDAN KURTULMAK

Eskiden keyif veya heyecan veren bir davranış artık acı vermeye başlamış olabilir. Bunu bilmemize rağmen bu davranışı sona erdirme özgürlüğünden yoksun kalmış olabiliriz. Tam tersine, o ilk heyecanı çaresizce davranışımızı her tekrar edişimizde arıyor olabiliriz.
Terapi, bu davranışın ortaya çıkışını ve kişinin hayatında doldurduğu yeri anlamlandırmaya yardımcı olur. Kişinin kendini keşfetmesine rehberlik ederken, hayatının iplerini eline alabilmesi için gerekli becerilerinin gelişmesini sağlar.

Sorularınız için bize yazabilirsiniz.

İletişim

Psikolojik Rahatsızlıkları Tanımak ve Onlarla Başa Çıkmak.

Bu bölümümüzde,  psikolojik rahatsızlıkların bazılarını olabildiğince pedagojik bir dille sizlere aktarmaya çalışacağım.
Paylaştığım bu genel bilgilerin psikiyatrik bir tanının yerini tutmayacağını belirtmek ister, eğer bu rahatsızlıklardan biri veya birkaçından şikayetçiyseniz, genel bir değerlendirme için bir uzmanla görüşmenizi tavsiye ederim.

Blog
İyi bir hafızaya sahip olmak

İyi bir hafızaya sahip olmak, yapılan araştırmalara göre kişiye hem başarı getiriyor hem de yaratıcılığının daha yüksek olmasını sağlıyor. Aynı zamanda da, özellikle yaşlılıkla ortaya çıkan bilişsel gerilemelere karşı koruyucu […]

Read More

Gençlerde sigara kullanımı

Gençlerde sigara kullanımı, bilinen zararlarına, her geçen gün artan fiyatına, yayımlanan kamusal spotlara rağmen, hala çok yaygın. Peki bu durum nasıl açıklanabilir? Dünya Sağlık Örgütü’nün yayımladığı 2014 verilerine göre, Türkiye’de 13-15 […]

Read More